Produkcja: Bermeti
start o nas porady realizacje kontakt

Porady na czasie

Wrzesień

Na początku miesiąca wykonujemy ostatnie wysokoazotowe nawożenie trawnika. Zwalczamy dwuliścienne chwasty. Jeżeli trawnik w drugiej połowie miesiąca nagle zaczyna żółknąć najprawdopodobniej zapadł na rdze źdźbłową, którą bezwzględnie należy zwalczać. Druga połowa miesiąca to czas sadzenia roślin cebulowych. Pamiętajmy, aby sadzić tylko cebule zdrowe i dobrej jakości. Delikatnie nawozimy róże.

Sierpień

W drugiej połowie miesiąca przesadzamy drzewa iglaste, różaneczniki i azalie. Po przesądzeniach obficie podlewamy. Wykonujemy nawożenia hortensji, różaneczników, azali i magnolii. Rozmnażamy pelargonie z sadzonek zielnych. Przycinamy żywopłoty z gatunków iglastych. Po przycięciu warto potraktować je środkiem grzybobójczym.
Zwalczamy gąsienice wznoślika doparka, znamionówki tarniówki, toczyka gruszowiaczek. Ze względu na krótki czas do zbioru owoców należy użyć środków niezalegających długo w roślinach. Na różanecznikach warto wykonać oprysk przeciwko prześwietlikowi borówkowcowi.

Lipiec

Lipiec jest miesiącem najbujniejszej wegetacji. Duża ilość młodej tkanki roślinnej narażona jest na szkodniki owadzie i grzybowe. Intensywnie zwalczamy mszyce( zwłaszcza na różach), przędziorki, zwójki. Na laurowiśniach wykonujemy opryski przeciwko dziurkowatości liści drzew pestkowych. Zwalczamy rośliny dwuliścienne w trawnikach( pamiętajmy o obniżeniu stężenia środka przy wysokich temperaturach). Przycinamy pędy winorośli. Unikajmy opryskiwania roślin owocowych ze względu na dojrzewanie owoców. Dzielimy byliny wieloletnie. Rozmnażamy hortensje z sadzonek zielnych.

Czerwiec

W czerwcu aktywizuje się szereg ciepłolubnych owadów i grzybów pasożytniczych. Warto zapobiegawczo potraktować rośliny środkami kontaktowymi przeciwko szkodnikom foliacyjnym( chrabąszcz majowy, guniak czerwczyk, ogrodnica niszczylistka, opuchlak, rolnice). Wykonujemy także opryski przeciwko tarcznikom i misecznikom. Pamiętajmy o mszycach i przędziorkach.
Róże opryskujemy przeciwko mączniakowi i czarnej plamistości liści. Jeżeli posiadamy drzewa owocowe zwalczamy parch jabłoni, rdze gruszy szare pleśni i moniliozę (na migdałkach i ozdobnych wiśniach).

Maj

Wegetacja rozpędziła się na dobre i w wkrótce powinna dogonić kalendarz. Pora chwycić za sekator i usunąć wymrożone części roślin. Przycinamy także krzewy i byliny, które zakończyły już kwitnienie. Nawozimy cebulowe po okresie kwitnienia. Po "Zośce" sadzimy mieczyki, dalie, krokosmie, paciorecznik itp.
Opryskujemy trawniki przeciwko chwastom dwuliściennym. Wykonać warto opryski przeciwko mączniakom na porzeczkach, agrestach, lilakach, dębach i azaliach. Maj jest miesiącem, w którym szaleją mszyce i przędziorki ? nie zapominajmy o opryskach.

Kwiecień

Ciężko, z oporami, ale jednak przyszła wiosna. Mroźny marzec opóźnił wiele prac ogrodowych. Czas najwyższy zająć się trawnikiem. Wykonujemy aeracje, skaryfikacje, dosiewamy trawę, pierwszy raz nawozimy trawnik i w drugiej połowie miesiąca wykonujemy pierwszy oprysk na rośliny dwuliścienne. W ostatnim tygodniu kwietnia warto zasilić trawnik dolistnie. Dokonujemy też wiosennego podziału bylin (funkia, trójsklepka itp.). Pora także na przycięcie róż. Nawozimy różaneczniki, azalie, wrzosowate, możemy także zasilać rośliny szpilkowe i róże. Warto wykonać szereg oprysków, które podniosą zdrowotność i urodę naszych drzew i krzewów. Opryskujemy świerki na ochojnika, wszystkie iglaste, z wyjątkiem modrzewia, na zespół przędziorków, sosny opryskujemy przeciwko jesiennej osutce.

Marzec

Marzec jest miesiącem poprzedzającym okres bujnej wegetacji. Warto wykonać szereg oprysków zapobiegawczych, które pozwolą naszym rośliną cieszyć oko przez cały sezon. Wykonujemy opryski na zespół mszyc gatunków iglastych (ochojnik, przybyszka daglezjowa, obiałka pędowa), smerkuna świerkowego (charakterystyczne szyszkowate narośla na pędach jodeł, sosen, świerków i daglezji), mszyce świerkową, która w połączeniu z patogenem grzybowym zwanym rdzą złotawą świerka powoduje utratę igieł na wewnętrznych częściach gałęzi. Jeżeli marzec jest ciepły w ostatnim jego tygodniu możemy już zająć się trawnikiem. Wykonujemy aeracje, skaryfikacje i w razie potrzeby piaskowanie połączone z dosiewaniem traw. Możemy też wykonać pierwsze nawożenie trawnika.

Luty

Śnieżna zima zapewnia dość bezpieczne zimowanie większości roślin. Jednak długo utrzymująca się pokrywa śniegu szkodzi trawnikom i trawom ozdobnym. Pamiętajmy, aby, w miarę możliwości, unikać zadeptywania śniegu na trawnikach. Tworząca się skorupa zapewnia idealne warunki rozwoju patogenowi grzybowemu zwanemu pleśnią śniegową.
Choroba ta, w zależności od stopnia intensywności, prowadzi do powstawania brunatnych placów obumarłej trawy trwale szpecących powierzchnię trawnika.

porada na czasie

Październik zapowiada się dość ciepły i co za tym idzie sezon wegetacyjny może się rozciągnąć. Więcej >